Identyfikacja wizualna – co to jest i czy faktycznie jest potrzebna firmie?

irego-identyfikacja-wizualna-bydgoszcz

Jeśli prowadzisz działalność lub zamierzasz ją założyć, to pewnie spotkałeś się z pojęciem identyfikacji wizualnej. Co to tak naprawdę jest? Co zawiera i czy Twoja firma tego stanowczo potrzebuje? Na te pytania poznasz odpowiedzi w poniższym artykule. Miłej lektury.

Większość przedsiębiorców na początkowym etapie zapoznawania się z pojęciem identyfikacji wizualnej rozumie ją w sposób powierzchowny, czyli na ogół logo wraz z kilkoma materiałami reklamowymi np. papier firmowy, wizytówka, czy ulotka. W dzisiejszych czasach, w których cyfryzacja nieustannie się rozwija w zawrotnym tempie, a wraz z nią dostęp do profesjonalnej wiedzy, powoduje, że na rynku posiadamy coraz większą liczbę ekspertów i firm. Konkurencja staje się coraz bardziej szeroka i “niebezpieczna”, a pojęcie identyfikacji wizualnej nie zahacza już tylko o kilka projektów graficznych. Termin ten sięga odrobinę głębiej w tożsamość marki, bo z roku na rok coraz trudniej jest się na rynku wyróżnić, tylko za pomocą ładnych projektów.

Czym jest identyfikacja wizualna?

Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna to przemyślany system wizualny danej marki. Identyfikacja wizualna nadaje firmie charakteru i buduje jej tożsamość zarówno wśród pracowników, jak i przede wszystkim klientów. Teoria wydaję się szeroka i nieco mało konkretna dla przedsiębiorcy, który nie jest ekspertem w grafice komputerowej, dlatego postaram się rozjaśnić ten termin z bardziej praktycznego punktu widzenia. Identyfikacja wizualna pod względem technicznym to przede wszystkim zestaw materiałów graficznych wyróżniających firmę na jej punktach styku z klientem oraz zbiór zasad projektowania dla danej marki, czyli wcześniej omawiany system wizualny. Taki komplet zasad przeważnie jest zaprezentowany w księdze identyfikacji wizualnej np. cyfrowo lub w razie potrzeby wydrukowanej.

Identyfikacja wizualna, czyli system wizualny

Stworzony system wizualny musi być ponadczasowy, tak by inwestycja była jednorazowa, a nie powtarzalna. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim prostotą przekazu i upraszczaniem form. Pomimo zmieniających się trendów minimalizm zawsze będzie w modzie. Jest to najbezpieczniejsza droga do wyróżnienia firmy i zakodowania jej wyglądu w głowach potencjalnych klientach na długie lata. Dobrymi przykładami potwierdzenia mojej hipotezy są przede wszystkim największe marki, których logo składa się z samej nazwy lub prostych elementów graficznych, a przekaz wizualny jest bardzo prosty.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nasz mózg ma ograniczoną zasobność do kodowania miliardów przekazów informacyjnych, które trafiają do nas każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty. W niekontrolowany przez nas sposób, nasz umysł automatycznie odrzuca zapamiętywanie skomplikowanych treści, na których niekoniecznie się skupiamy, tak jak np. przy nauce. Spróbuj sam sobie w głowie odwzorować jakieś skomplikowane logo, które ostatnio widziałeś. Czy może nawet żadnego nie kojarzysz? No właśnie. 

Co zawiera identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna zawiera projekt logo i system wizualny, czyli zbiór zasad projektowania graficznego marki oraz zestaw projektów np. reklamowych, czy gadżetów firmowych. Tak naprawdę, to jakie to będą projekty, zależy tylko i wyłącznie od firmy – jej planów na przyszłość, aktualnej sytuacji i budżetu. W IREGO zawsze dobieramy projekty pod potrzeby danej firmy – dzięki temu pisząc brutalnie nie naciągamy naszych klientów na niepotrzebne koszta, zwłaszcza na początku zakładania działalności. Po co komuś projekt ulotki, czy okleiny samochodu, skoro nigdy go nie wykorzysta? Bez sensu… U nas to wygląda tak, że projekt identyfikacji wizualnej poprzedzamy niezobowiązującą rozmową z potencjalnym klientem. Posiadamy ustandaryzowane procedury i gotowe pytania, które pozwalają nam ocenić sytuacje danej firmy, a dodatkowo dowiadujemy się o planach jej na przyszłość. Dla klienta jest to zdecydowanie duża korzyść, dzięki której dobieramy projekty tylko i wyłącznie w taki sposób, aby były potrzebne na teraz, czy w przyszłości.

Każda identyfikacja to inna historia.
Każda historia to inny zestaw elementów.

Nie ma lepszej formy przekazywania wiedzy, jak opowiadanie historii, dlatego tutaj też przytoczę przykładową sytuację, tak byś mógł lepiej zrozumieć cały proces projektowania identyfikacji wizualnej.

Pan Arek
Pan Arek

Wyobraźmy sobie Pana Arka – radcę prawnego, który zamierza założyć swoją kancelarię prawną wraz z biurem stacjonarnym. Pan Arek kiedyś coś wyczytał lub usłyszał o tym, że firma powinna posiadać identyfikację wizualną. Chciał dowiedzieć się na ten temat więcej, dlatego wpisał w wyszukiwarkę Google hasło i wyskoczył mu właśnie ten artykuł, na którym jesteś Ty.

Przeczytał co to jest identyfikacja wizualna, z jakich elementów się składa i po wielu przemyśleniach, przeczytanych artykułach i obejrzanych materiałach edukacyjnych, doszedł do wniosku, że jego przyszła firma będzie potrzebować identyfikacji wizualnej.

Załóżmy, że spodobały mu się pracę IREGO i zgłosił się do nas na bezpłatną propozycję. Zadaliśmy mu kilka pytań, on odpowiedział i następnego dnia otrzymał propozycje rozwiązań. No więc… jakie byśmy mu zaproponowali opcje? Klasycznie pisząc… To zależy. 

To zależy od tego jak Pan Marek chcę skalować swoją firmę, jaki jest jego cel, sposób na zdobywanie klientów, model biznesowy, jaką wartość i usługi oferuje, kim są jego potencjalni klienci, lokalizacja i jeszcze mnóstwo innych czynników. Jednak oczywiście nie zostawiłbym Was po opowiedzeniu takiej historii bez żadnego podsumowania i jakiejkolwiek informacji.

Identyfikacja wizualna dla firmy Pana Marka potrzebowałaby przede wszystkim logo (jak każda inna firma), wizytówkę, dokumenty firmowe, teczkę, ulotkę, katalog i być może stanowisko reklamowe wraz z gadżetami. Co jeszcze? W celu wyróżnienia przydałaby się  okleina szyb biura stacjonarnego, rollup oraz przykładowo projekt strony www, który zakładałby proces zakupu potencjalnego klienta.

Jak widać ciężko określić zakres projektowy na 100% nie wyobrażając sobie nawet najdrobniejszych szczegółów. Powyższy zestaw jest przykładowy, abyś mógł zobaczyć, że nie ma możliwości odpowiedniego dopasowania zakresu projektowego bez wcześniejszej rozmowy i ustalenia wytycznych.

Podsumowując, jeśli tak jak Pan Marek zastanawiasz się nad identyfikacją wizualną dla swojej firmy, to na pewno wartościową radą będzie to, abyś postarał się nie ufać agencjom, czy grafikom, którzy bez szczegółowego zbadania Twoich potrzeb, wyzwań i planów będą sugerować Ci jakieś rozwiązania. Jeśli trafisz na taką sytuację, to możesz być pewny, że chcą wcisnąć Ci jak największą liczbę projektów, czyli pobrać jak największą opłatę za usługę.

Radziłbym również uważać na oferty typu: czy potrzebuje Pan… wizytówkę, katalog, projekt strony www, teczkę? I tak dalej…
Prawdopodobnie nie jesteś ekspertem w projektowaniu graficznym więc skąd masz wiedzieć czego potrzebujesz? To firma lub grafik powinni to ustalić indywidualnie pod potrzeby Twojej firmy.

Podobne wpisy