2024-06-05

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad możliwością posiadania strony www bez większego obciążenia finansowego za jednym razem?


Emil Patyk

Emil Patyk

Ekspert w budowaniu stron www, Marketingowiec, Założyciel Irego

W dzisiejszych czasach strona internetowa stała się niezwykle istotna dla różnego rodzaju podmiotów. Czy to mała firma, duże przedsiębiorstwo czy też osoba prywatna, dobrze zaprojektowana i funkcjonalna strona internetowa może przynieść wiele korzyści. Ale kto właściwie tworzy te strony? W tym artykule przyjrzymy się możliwościom wykreowania strony internetowej oraz pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

Jaki cel ma spełniać strona internetowa firmy?

Zacznę od tego, że są strony, które mają konkretny cel np. pozyskują klientów (i wcale nie chodzi tu o sklep internetowy), ale również takie, które nie mają większego celu i pełnią po prostu rolę wizytówki firmy. Przed wyborem wykonawcy (lub wykonaniem strony samodzielnie), odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie… co chcę w życiu robić, a potem zacznij to robić.

A tak serio, to jaki cel ma spełniać Twoja strona internetowa? Czy liczysz na to, że w jakiś sposób poświęcone na nią pieniądze lub czas się zwrócą? Jeśli tak, to chcesz, żeby pełniła w Twoim biznesie ważną rolę, a wtedy lepiej jest zlecić to profesjonalistom.

Jeśli Twoja strona ma powstać, bo wszyscy mają i nie wiążesz z nią wielkich oczekiwań, to logiczne, żeby nie inwestować w nią za dużo. Zachęcam jednak do przeczytania całego artykułu, bo omówię w nim najczęściej popełniane kosztowne błędy.

Jeśli zależy Ci na jakości, tworzenie strony zleć agencji interaktywnej

Agencje interaktywne to firmy tworzące strony internetowe i zajmujące się szeroko pojętym marketingiem cyfrowym. W ostatnim czasie, ze względu na popularność usług cyfrowych, na rynku namnożyło się mnóstwo agencji, jak grzybów po deszczu. I to niestety bardzo często wątpliwej jakości. Dlatego mimo wszystko należy być ostrożnym.

Jak w nagłówku – jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, wybierz agencję. Ale najpierw musisz ją dobrze zweryfikować. Najlepiej i najprościej szczegółowo przejrzeć jej portfolio i wykonane strony. Profesjonalna firma z zespołem, zapewni, że Twoja strona będzie funkcjonalna, atrakcyjna i będzie spełniała cel biznesowy. Nad profesjonalnym projektem przeważnie pracuje zespół specjalistów: między innymi osoba od wdrożenia technicznego (programista), projektant graficzny, który wykona projekt i zadba i wizualny aspekt oraz specjalista SEO, który zadba o to, aby Twoja strona była wysoko w wyszukiwarce Google.

Za profesjonalną stronę w agencji interaktywnej uczciwie zapłacisz około 2 500 zł – 10 000 zł. Skąd taki rozstrzał? Ponieważ czynników wpływających na cenę jest mnóstwo. Jeśli Twoja strona będzie posiadała dodatkowe funkcjonalności i będzie stworzona w oparciu o indywidualny projekt graficzny strony, to cena będzie bliżej górnej widełki.

kto-tworzy-strony-internetowe-zespol

Jeśli nie masz dużego budżetu, a mimo wszystko zależy Ci na jakości tworzenia stron internetowych

Dość często spotykany problem wśród świeżych przedsiębiorców. Projektowanie stron internetowych, które są profesjonalne jest zbyt drogie, chcieliby posiadać nowoczesną stronę internetową, ale na początku działalności lepiej jest optymalizować koszta. W takiej sytuacji są 2 możliwości do wyboru:

  1. Strona internetowa na abonament – innowacyjne rozwiązanie na rynku, dzięki któremu otrzymujesz profesjonalną stronę www, przy płatnościach rozłożonych na kilka miesięcy na mniejsze kwoty.
  2. Doświadczony freelancer – są osoby, twórcy stron internetowych, którzy działają samodzielnie i są w tym naprawdę dobrzy. Kompleksowo wykonają Twoją stronę, począwszy od projektu graficznego, po wdrożenie i optymalizacje. Takich osób jest mało, ale przy odrobinie szczęścia można ich znaleźć.
kto-tworzy-strony-internetowe

Jeśli Twoja strona ma być prosta i nie oczekujesz zbyt wiele

Postaraj się poszukać dobrej oferty wśród firm tworzących strony. Można znaleźć atrakcyjne oferty w granicach około 1 000 zł za prostą stronę wizytówkę. Jest to o wiele lepsza opcja niż zaoszczędzenie kilka stówek i wybranie taniego wykonawcy amatora.

Uważaj na taniego Web Developera

Tania strona np. za 500 zł od „gościa z olx” prawdopodobnie będzie niskiej jakości i największym problemem nie jest wcale kwestia wizualna, czy techniczna. Takie strony w 95% przypadkach są wykonane, w oparciu o gotowe rozwiązania niskiej jakości. Wiąże się to z bardzo częstymi awariami technicznymi np. przy aktualizacjach i taka strona często jest nie do odratowania. W związku z tym pieniądze przepadają w błoto.

Czy warto tworzyć stronę internetową samodzielnie?

Wiele osób może być skłonnych do samodzielnego tworzenia strony internetowej, korzystając z dostępnych narzędzi i szablonów. Jednak samodzielne tworzenie strony może być trudne i czasochłonne, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie. Ponadto, aby stworzyć profesjonalną stronę, trzeba posiadać umiejętności zarówno z zakresu programowania, jak i projektowania graficznego.

Więc jeśli masz mnóstwo czasu na naukę różnych aspektów tworzenia stron www, to z pomocą poradników np. na YouTube, możesz spróbować samodzielnie wykreować coś fajnego. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i stalowe nerwy.

kto-tworzy-strony-internetowe-makieta-ux

Jak znaleźć odpowiednią firmę do budowania stron internetowych?

Wybór odpowiedniej firmy do stworzenia strony internetowej jest ważny dla sukcesu twojego projektu online. Przed podjęciem decyzji warto zbadać portfolio potencjalnych wykonawców, zapoznać się z ich referencjami oraz ocenić, czy mają doświadczenie w tworzeniu stron, takich jakie Ci się podobają. Warto również zwrócić uwagę na komunikację i umiejętność zrozumienia twoich potrzeb. Dobrze dobrana firma będzie współpracować z tobą na każdym etapie tworzenia strony, od koncepcji i projektowania do finalnej implementacji.