2024-06-17

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad możliwością posiadania strony www bez większego obciążenia finansowego za jednym razem?


Emil Patyk

Emil Patyk

Ekspert w budowaniu stron www, Marketingowiec, Założyciel Irego

Zabezpieczenie strony internetowej, czy sklepu internetowego jest tak bardzo kluczowe i fundamentalne, że większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie może nieść np. włamanie hakerskie. Oprócz tak oczywistych zagrożeń jak możliwość wykradnięcia danych osobowych, czy zepsucia samej strony, jest jeszcze większe niebezpieczeństwo – zawirusowanie Twojego komputera np. poprzez zdalny transfer plików.

Zapraszamy do artykułu, w którym dowiesz się jak zabezpieczyć stronę internetową, korzystając z 5 skutecznych metod. Niestety w Polsce jest mnóstwo niedoświadczonych twórców stron, którzy całkowicie zaniedbują kwestie bezpieczeństwa i jeśli zamawiasz tanią stronę, to prawdopodobnie narażasz się na szereg takich zagrożeń. W tym artykule dowiesz się, jak w 5 prostych metodach zmaksymalizować bezpieczeństwo Twoje oraz Twojej strony internetowej.

Bezpieczeństwo stron internetowych – statystyki na przykładzie WordPress

Strony postawione na WordPress, czyli najbardziej popularnym silniku do tworzenia stron internetowych, są atakowane średnio 130 milionów razy dziennie! Jest to średnio 90 tysięcy ataków na minutę. Niewiarygodne liczby prawda? I mówimy tutaj tylko o jednym silniku CMS. Jak to możliwe, że jest tyle ataków i wiele z nich kończy się sukcesem? Ponieważ, to nie hakerzy bezpośrednio się włamują i próbują odgadywać hasła, tylko programy komputerowe – boty hakerskie stworzone do tego dedykowanego zadania, które z niesamowitą prędkością i skutecznością łamią hasła do baz danych, paneli administracyjnych itd.

  • 8% wszystkich stron postawionych na WordPress jest sukcesywnie hakowana poprzez słabe hasła.
  • 61% zaatakowanych stron jest niezaktualizowana. Brak aktualizacji to szczególne narażenie na niebezpieczeństwo.
  • 52% ze wszystkich luk w zabezpieczeniach to przestarzałe, niezaktualizowane wtyczki.

1. Zabezpieczenie strony internetowej przed atakami hakerów, zacznij od ustawienia silnych haseł

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia strony internetowej przed atakami hakerów, jest wybór silnych haseł. Hasła powinny składać się z co najmniej kilkunastu znaków i zawierać kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikaj oczywistych i prostych kombinacji typu „123456” lub „nazwafirmy”. Warto wyrobić sobie w nawyk korzystanie z genialnego narzędzia – generatora haseł.

Generator haseł

2. Zainstaluj certyfikat SSL

Certyfikat SSL to podstawowe narzędzie, które zabezpiecza twoją stronę internetową przed atakami typu „man in the middle”. Certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane między przeglądarką użytkownika a Twoją stroną internetową, co oznacza, że ​​dane te są praktycznie nie do złamania. Instalacja certyfikatu SSL jest szczególnie ważna dla stron internetowych, które przetwarzają wrażliwe dane, takie jak dane logowania, dane płatności czy dane osobowe użytkowników strony internetowej np. poprzez formularz kontaktowy, czy płatności online. Ochrona danych klientów to podstawa. Dodatkowo kłódeczka wskazuje odbiorcom, że jest to bezpieczna strona i strona posiada certyfikat.

Certyfikat SSL. Porównanie https i http.

3. Korzystaj z bezpiecznego i pewnego hostingu

Hosting odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu strony internetowej. Wybierz hosting z dobrym zabezpieczeniem, który oferuje funkcje takie jak regularne kopie zapasowe, aktualizacje oprogramowania i szyfrowanie SSL. Dobrej jakości hosting jest droższy, ale zapewni ci spokojną głowę i ochroni twoją stronę przed atakami. Jest wiele firm hostingowych, które są wątpliwej jakości i oferują niską cenę. Są również duże korporacje, które zdzierają pieniądze z użytkowników. Osobiście polecam wybrać firmę cyberfolks.pl, gdzie otrzymujesz w nie wygórowanej cenie, naprawdę wysoką jakość serwera, z automatycznymi kopiami zapasowymi oraz bardzo szybkim wsparciem technicznym. Firma godna polecenia.

Logo CyberFolks

4. Aktualizuj swoją stronę internetową

Nieaktualne oprogramowanie strony internetowej stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa twojej strony internetowej. Upewnij się, że system zarządzania treścią, motyw, wtyczki i skrypty na twojej stronie internetowej są aktualne. Wszystkie aktualizacje powinny być instalowane natychmiast po ich wydaniu, aby zabezpieczyć swoją stronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

5. Zabezpiecz oprogramowanie swojej witryny

Jeśli korzystasz z popularnych platform, takich jak WordPress, Joomla czy Drupal, ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć oprogramowanie strony. Oto kilka zaleceń.

Aktualizuj system zarządzania treścią (CMS)

Regularnie sprawdzaj dostępne aktualizacje dla swojego CMS i instaluj je natychmiast po ich wydaniu. Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń, które pomogą zapobiec atakom.

Wybieraj wiarygodne motywy i wtyczki

Podczas wyboru motywów i wtyczek dla swojej strony internetowej, sprawdzaj ich popularność, opinie i oceny innych użytkowników. Unikaj instalowania motywów i wtyczek z nieznanych źródeł, ponieważ mogą zawierać złośliwy kod.

Wykorzystaj wtyczki zabezpieczające

Istnieje wiele wtyczek dostępnych, które mogą pomóc w zabezpieczeniu twojej strony internetowej. Przeprowadź badania, aby znaleźć wtyczki antywirusowe, antyspamowe, ochrony przed atakami DDoS i innych zagrożeń, które są odpowiednie dla twojej platformy.