2024-06-17

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad możliwością posiadania strony www bez większego obciążenia finansowego za jednym razem?


Emil Patyk

Emil Patyk

Ekspert w budowaniu stron www, Marketingowiec, Założyciel Irego

W bardzo dużym uproszczeniu i skrócie WordPress to darmowe oprogramowanie do tworzenia stron internetowych. Około 35% wszystkich stron na świecie jest postawionych dzięki niemu. WordPress tak ogromną popularność zdobył, poprzez jego dwie główne zalety – prostota dla początkujących oraz uniwersalność w tworzeniu stron internetowych WordPress jest tak samo bardzo dobrym rozwiązaniem do tworzenia stron, zarówno dla osób początkujących np. właściciele małych firm, czy dużych agencji. Jest tak, dzięki jego dużej uniwersalności – stronę można postawić nie znając kodowania, np. na podstawie gotowych i darmowych szablonów, a równie dobrze można również napisać ją od zera.

1. Co to jest WordPress?

WordPress to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych i blogów. Jest to system zarządzania treścią (CMS) oparty na języku PHP i bazie danych MySQL.

WordPress został pierwotnie stworzony jako proste narzędzie do tworzenia blogów, ale obecnie jest używany do tworzenia różnorodnych typów stron internetowych, w tym sklepów internetowych, portali społecznościowych, witryn firmowych i wielu innych.

2. Dlaczego warto używać WordPressa?

Jeśli rozważasz wybór narzędzia do tworzenia strony internetowej lub bloga, z pewnością warto rozważyć WordPress. Oto kilka powodów, dla których warto:

 1. Łatwość obsługi – jest bardzo łatwy w obsłudze, a instalacja i konfiguracja są bardzo prostą procedurą. Można go łatwo zainstalować i skonfigurować na większości hostów internetowych za pomocą jednego kliknięcia. Po zainstalowaniu, można go zarządzać za pomocą przyjaznego panelu administracyjnego.
 2. Bogate możliwości rozszerzania – Ma również bogate możliwości rozszerzania jego funkcjonalności za pomocą wtyczek (plug-inów). Można znaleźć setki tysięcy darmowych i płatnych wtyczek, które umożliwiają dodawanie różnych funkcji do witryny, takich jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć, integracja z mediami społecznościowymi i wiele innych.
 3. Duża społeczność – WordPress ma również dużą społeczność, co oznacza, że ​​istnieje wiele dostępnych zasobów online, takich jak poradniki, tutoriale i forum pomocy, które mogą pomóc Ci rozwiązać ewentualne problemy lub uzyskać dodatkowe informacje na temat jego użytkowania.
 4. Duży wybór szablonów i motywów – WordPress oferuje szeroki wybór darmowych i płatnych szablonów i motywów, które można w prosty sposób zainstalować na swojej witrynie. Dzięki temu możesz szybko i łatwo zmienić wygląd swojej strony internetowej bez konieczności pisania kodu.
 5. Bezpieczeństwo – WordPress jest regularnie aktualizowany w celu poprawy bezpieczeństwa i usuwania luk. Ma również dużą liczbę wtyczek bezpieczeństwa, które można zainstalować, aby dodatkowo zabezpieczyć swoją witrynę.
 6. Możliwość tworzenia sklepów internetowych – WordPress oferuje również możliwość stworzenia sklepu internetowego za pomocą wtyczki WooCommerce. Jest to prosty sposób na dodanie możliwości sprzedaży produktów lub usług na swojej witrynie.
 7. Wysoka elastyczność – WordPress jest bardzo elastyczny i może być dostosowany do różnych potrzeb i wymagań. Można go używać do tworzenia prostych stron internetowych lub złożonych aplikacji internetowych.

3. Wtyczki w WordPress

Wtyczki są jednym z największych atutów WordPressa i pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej o dodatkowe elementy i narzędzia. Oto kilka kluczowych rzeczy, o których warto wiedzieć w kontekście wtyczek w WordPress:

Co to są wtyczki (pluginy)?

Wtyczki to małe aplikacje, które można dodawać do swojej strony internetowej za pomocą panelu. Dostępne są wtyczki do wszystkiego, od prostych formularzy kontaktowych po zaawansowane narzędzia do marketingu internetowego.

Jak zainstalować wtyczkę w WordPress?

Instalacja wtyczki jest prosta i zazwyczaj zajmuje kilka minut. Możesz szukać wtyczek w bibliotece lub pobrać je z innych źródeł i zainstalować je ręcznie.

Dlaczego warto używać wtyczek w WordPress?

Wtyczki pozwalają na dodanie nowych funkcji do swojej strony internetowej bez konieczności pisania kodu od zera. Dzięki wtyczkom możesz szybko i łatwo rozszerzyć możliwości swojej strony, takie jak dodawanie formularzy kontaktowych, integracja z mediami społecznościowymi czy optymalizacja SEO.

Pamiętaj o aktualizacjach

Ważne jest, aby regularnie aktualizować wtyczki, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność swojej strony internetowej. WordPress automatycznie informuje o dostępnych aktualizacjach wtyczek, więc nie powinieneś mieć problemu z ich zarządzaniem.

Uważaj na nadmiar wtyczek!

Chociaż wtyczki są bardzo przydatne, nadmiar wtyczek może spowolnić działanie twojej strony internetowej. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć liczbę wtyczek do niezbędnego minimum i regularnie przeglądać listę zainstalowanych wtyczek, aby usunąć te, których nie potrzebujesz.

4. Motywy w WordPress

Motywy to szablony, które pozwalają na dostosowanie wyglądu twojej strony internetowej do własnych potrzeb i preferencji. Oto kilka kluczowych rzeczy, o których warto wiedzieć w kontekście motywów w WordPress:

Co to są motywy?

Motywy to szablony, które określają wygląd i układ twojej strony internetowej. Możesz zmienić motyw, aby dostosować wygląd swojej strony do własnych potrzeb i preferencji.

Gdzie szukać motywów?

WordPress ma ogromny wybór motywów, które możesz wybrać dla swojej strony internetowej. Możesz szukać motywów w bibliotece motywów lub kupować je od niezależnych twórców.

Jak zainstalować motyw?

Instalacja motywu jest prosta i zazwyczaj zajmuje kilka minut. Możesz wybrać motyw z biblioteki motywów lub pobrać go z innego źródła i zainstalować go ręcznie.

Dostosowywanie motywu w WordPress

Większość motywów ma opcje dostosowywania, które pozwalają na zmianę koloru, czcionki i innych elementów wyglądu strony internetowej. Możesz dostosować swój motyw za pomocą panelu lub za pomocą plików szablonu.

Pamiętaj o aktualizacjach!

Ważne jest, aby regularnie aktualizować motyw, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność swojej strony internetowej. WordPress automatycznie informuje o dostępnych aktualizacjach motywów, więc nie powinieneś mieć problemu z ich zarządzaniem.

5. Jak zacząć z WordPressem?

Przede wszystkim od zdobycia wiedzy. To prawda, że WordPress jest bardzo prosty, ale mimo wszystko wymaga kilku godzin nauki podstaw. Nie jest to jednak problem – w sieci znajdziesz mnóstwo poradników jak stworzyć własną stronę internetową w oparciu o WordPress.

W skrócie kilka kroków, które należy podjąć, jeśli chcesz stworzyć stronę www na WordPress:

 1. Kup domenę i hosting: Aby mieć swoją własną stronę internetową z WordPress, najpierw musisz zdobyć nazwę domeny i hosting. Możesz kupić obie te rzeczy od różnych dostawców, ale wiele firm oferuje oba te elementy w jednym pakiecie.
 2. Pobierz i zainstaluj WordPress: Po zakupie hosting i nazwy domeny, będziesz mieć dostęp do panelu kontrolnego swojego hostingowego konta. Z tego panelu możesz pobrać WordPress i zainstalować go na swoim koncie hostingowym. Instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta i większość firm hostingowych oferuje narzędzia, które automatycznie instalują WordPress na twoim koncie.
 3. Wybierz motyw WordPress: Oprogramowanie ma ogromny wybór motywów, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu twojej strony internetowej. Możesz wybrać motyw z biblioteki motywów lub zakupić motyw od niezależnego twórcy.
 4. Dodaj treści i funkcje: Teraz, gdy masz już zainstalowanego WordPressa i wybrany motyw, możesz rozpocząć dodawanie treści i funkcji do swojej strony internetowej. Możesz dodawać posty, strony, media i inne elementy za pomocą panelu. Możesz również dodać różne wtyczki, które pozwolą Ci dodać dodatkowe funkcje do swojej strony internetowej.
 5. Promuj swoją stronę: Gdy już skończysz dodawać treści i funkcje do swojej strony internetowej, możesz rozpocząć promowanie swojej strony w sieci. Możesz promować swoją stronę za pomocą różnych narzędzi i metod, takich jak marketing internetowy, reklamy w wyszukiwarkach czy promocja w mediach społecznościowych. Możesz również rozważyć zatrudnienie specjalisty SEO, który pomoże ci zoptymalizować swoją stronę internetową pod kątem wyszukiwarek.

Pamiętaj, że promocja strony internetowej to ciągły proces i warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby zwiększyć widoczność swojej strony w sieci. Im lepiej promujesz swoją stronę, tym więcej odwiedzin będziesz mieć i tym większe szanse na osiągnięcie sukcesu w internecie.