2024-06-17

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad możliwością posiadania strony www bez większego obciążenia finansowego za jednym razem?


Emil Patyk

Emil Patyk

Ekspert w budowaniu stron www, Marketingowiec, Założyciel Irego

Wokół tego systemu CMS narosło wiele dobrych opinii, ale również, gdy zyskał na popularności, to również tych złych. Głównie od osób, które projektują statyczne strony HTML lub od firm, które mają napisane swoje systemy CMS. Narzucają pewien tok myślenia, aby po prostu popularyzować swoje usługi — proste i logiczne. Tak samo ten artykuł — propaguję WordPressa, ponieważ uważam, że jest genialnym systemem, jeśli wiesz, jak się z nim obchodzić.

1. Porównanie innych rozwiązań do WordPress

Zacznę od pytania: Po co wymyślać koło na nowo? Po co pisać CMS-y lub same strony w HTML, skoro mamy coś tak genialnego? Na ten moment nie wyobrażam sobie zaprogramować od zera statycznej strony (choć potrafię) i w takim stanie przekazać ją klientowi. Przecież każda drobna zmiana będzie wymagała wtedy ingerencji w kodzie, czyli dodatkowe koszta. Można również napisać swój własny system CMS — wiele firm tak robi, ale czy będzie to lepsze niż WordPress?

WordPress możesz skalować, rozwijać, dodawać COKOLWIEK chcesz! I przy odpowiedniej wiedzy samodzielnie i za darmo. Zobacz, jakie to jest ekonomiczne rozwiązanie. Prowadzisz małą firmę jakiś czas, aż w końcu chcesz rozwinąć działalność i dodać sklep z produktami i szybkimi płatnościami. W WordPress zrobisz to za darmo za pomocą wtyczki i bardzo prostej konfiguracji. Jeśli miałbyś stronę tylko w HTML — hm… w tym przypadku zapomnij — stronę trzeba zrobić praktycznie od nowa, tym razem już na CMS.

Jeśli miałbyś CMS napisany ręcznie, od powiedzmy software house’u, to jesteś spisany na ich łaskę i kolejne duże koszta, aby mogli dodatkowo zaprogramować sklep. No jedynie, że CMS jest tak duży i tak dobry, że jest gotowy na każdą ewentualność. Wtedy zapewne jego koszta są bardzo duże, przekraczające budżet nowej, małej firmy. Popularną też praktyką jest pobieranie opłaty abonamentowej za użytkowanie dedykowanego systemu CMS. A WordPress jest darmowy… ale o tym w punkcie 5.

2. WordPress jest dla profesjonalistów oraz amatorów

W WordPressie można zrobić wszystko. Mimo że na początku specjalizował się jako platforma do blogowania, to rozwinął się do takiego stopnia, że zrobisz tu nawet wielki portal informacyjny, czy sklep na kilka tysięcy produktów. Dróg do osiągnięcia wybranego celu można obrać wiele. I to właśnie tutaj tkwi cały problem negatywnych opinii WordPress. Profesjonaliści hejtują gotowe Page Buildery i proste rozwiązania, które rzekomo wpływają negatywnie na stronę. Czasem w prostocie tkwi największa siła.

3 główne rozwiązania zaprojektowania strony WWW:

  • Strona WordPress zbudowana w Page Builderze np. Elementor (proste i ekonomiczne rozwiązanie)
  • Strona WordPress zbudowana w natywnym builderze Gutenberg np. z Kadence Themes/Blocks
  • Strona WordPress z własnym dedykowanym motywem napisanym od zera

Im bardziej skomplikowane rozwiązanie, tym droższe, bardziej czasochłonne, ale za to lepiej wpływające na szybkość i bezpieczeństwo strony. Czy rozwiązania proste i ekonomiczne są za to gorsze? Trochę tak. Przede wszystkim są tańsze i nie obciążają tak mocno budżetu nowej firmy, ale pod względem wydajności wypadają za to trochę gorzej. Bezpieczeństwo strony można zapewnić na kilka sposobów, nieważne od rodzaju wykonywania, ale o tym w innym artykule.

3. Na WordPress możesz zrobić praktycznie wszystko

Kiedyś tak się mówiło o statycznych stronach HTML, że tutaj masz pełną dowolność i to jest ich przewaga, że możesz zrobić dosłownie co chcesz za pomocą kodu. WordPress jednak dość szybko sobie z tym poradził i teraz to tutaj możesz zrobić również cokolwiek chcesz. Jakikolwiek wygląd strony, jakiekolwiek funkcjonalności. Oczywiście wymaga to odpowiedniej wiedzy, często nawet programistycznej, ale cóż… tak – po prostu się da zrobić wszystko.

Jeśli nie znajdziesz gotowego rozwiązania np. za pomocą wtyczki, to możesz… zlecić napisanie Twojej własnej wtyczki. 

4. WordPress jest DARMOWY!

Pomimo że ten punkt jest dopiero 4, to uważam go za jeden z ważniejszych. Tak ogromny system jest darmowy. Nie płacisz ani grosza. Ściągasz i masz i to jest po prostu genialne. Wszystkie najważniejsze wtyczki jak np. WooCommerce, czy YoastSEO również są darmowe. Tak naprawdę to możesz postawić wielką i piękną stronę za 0 zł, ale oczywiście z odpowiednią wiedzą. Często autorzy motywów, czy wtyczek oferują jakąś funkcjonalność w płatnym pakiecie PRO. To jest jednak strona internetowa, czyli po prostu kod. Oznacza to, że możesz zrobić, co chcesz, edytując lub dodając odpowiednie linie kodu. Są również motywy premium od 1 do 60 dolarów i czasem można znaleźć naprawdę piękne i gotowe szablony, które z odpowiednią personalizacją będą wyglądać bardzo profesjonalnie.

5. WordPress jest bardzo popularny

2 na 5 wszystkich stron internetowych na świecie jest postawiona na WordPress. W związku z tym jest mnóstwo profesjonalistów w zasięgu ręki każdego z nas, aby w razie co nam pomógł w konkretnej czynności. Do tego dochodzi ogromna społeczność, fora i supporty, które bardzo sprawnie działają. Możesz znaleźć praktycznie informacje na każdy temat. WordPress nie używają tylko małe firmy i freelancerzy, ale również największe firmy i osobistości świata m.in. CNN, NASA, Star Wars, Snoop Dogg, Logitech, Usain Bolt, Sylvester Stallone i wiele innych. Pełną bazę możesz sprawdzić tutaj: https://wordpress.org/showcase/

Popularność ma również swoje wady — w tym przypadku są to głównie ataki botów hakerskich. Struktura WordPress jest tak dobrze znana, że środowisko hakerskie wypracowało nietrudne możliwości włamania się i zainfekowania strony. Nie jest to jednak wielki problem, jeśli odpowiednio zabezpieczysz stronę. O tym wkrótce na tym blogu.

6. Podsumowanie

WordPress aktualnie jest najlepszą opcją do stworzenia strony internetowej. Nie wierz ślepo, że jakiś inny CMS napisany od zera przez agencję interaktywną jest lepszy, bo jest szybszy i bardziej bezpieczny. Oczywiście może to być prawda, ale zachęcam zawsze do zagłębienia się dość mocno w temat, aby potem nie żałować przepłacenia na tego typu usługę. Ma ona swoje plusy i minusy, jak każde inne rozwiązanie, jednak uważam, że warto postawić na sprawdzone i pewne rozwiązanie — zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu. Strona WordPress, aby była wydajna, profesjonalna i zabezpieczona wymaga dużej wiedzy z tego, jak to robić. Jeśli masz kilka miesięcy na to, aby samemu się uczyć WordPress od podszewki, to śmiało możesz samodzielnie podziałać. Jeśli jednak chcesz stronę tu i teraz, to najlepiej jest zlecić to zadanie osobie lub firmie.